FUGU RIBA
Fugu je japanski naziv za naduvanu ribu koja se priprema i služi u njihovim restoranima. Ono što fugu ribu odvaja od drugih jeste što veoma lako može biti smrtonosna po konzumenta. Ona sama po sebi nije otrovna već se hrani školjkama koje sadrže tetrodotoksin, supstancu koja sprečava rad nerava kod ljudi, te izaziva nepokretnost mišića i prestanak rada disajnih organa.
Da bi pripremao fugu ribu, kuvar mora da prođe kroz višegodišnju obuku kako bi savladao veštinu "migaki" - poseban proces kroz koji se obavlja detoksikacija ove ribe. Jednom kada stekne licencu, država Japan strogo kontroliše njegov rad kako bi se smanjio broj smrtnih slučajeva od posledica konzumiranja nepravilno pripremljene fugu ribe. Ipak uz sve mere opreza danas u Japanu na godišnjem nivou prosečno strada 6 osoba, znatno manje nego ranije, ali ne i dovoljno dobro.
Interesantno je da je konzumiranje ove ribe u Japanu bilo zabranjivano dva puta, a zatim je ponovo vraćana na trpezu. Osim ovih zabrana, članovi japanske carske porodice zbog zdravstvene i životne opasnosti nipošto ne smeju da jedu ovu ribu.
Najotrovniji delovi ribe koji se moraju ukloniti su jetra i koža, a ostatak se najčešće priprema kao "sashimi" - u sirovom stanju, "karage" - pohovana, ili, jednostavno, kuvana uz dodatak pirinča.
Za one koji zaista traže pravu japansku gastro avanturu preporučuje se jelo Shirako, odnosno grilovani testisi fugu ribe.
RAMEN
Jedno od najpopularnijih japanskih jela je zapravo kinesko? Korene istorije ramena je teško razumeti zbog različitih teorija o tome kako je ovo jelo nastalo. Ipak, istoričari su saglasni da je ramen najverovatnije u Japan stigao krajem 19. veka sa velikim brojem kineskih migranata koji su se doseljavali u japanski grad Jokohama, poznat i kao "grad Kineza" u Japanu.
Originalno, ramen se pripremao od mesne supe, najčešće dobijene kuvanjem svinjskih ili ribljih kostiju. U supu bi bile dodavane nudle od pirinča koje su se vekovima proizvodile u Kini tehnikom razvlačenja testa.
Ramen je do danas pretrpeo mnoge promene, pa svako mesto u Japanu ima svoj recept za ovo jelo sa posebnom pričom koja ga prati. Supa se začinjava soja sosom ili miso pastom, stavljaju se različiti dodaci poput seckane svinjetine, kuvanih jaja, usitnjenih algi ili mladog luka.
Ipak, najveću promenu je doživeo tokom američke okupacije Japana 1945. godine, kada je berba pirinča bila rekordno niska. Amerikanci su uvozili veliku količinu pšenice kako bi sprečili gladovanje i nudle za ramen počinju da se prave od pšeničnog brašna. Pečat koji su dodali Japanci jeste da se nudle seku posebnim nožem umesto da se razvlače.
1958. godine javlja se nova prekretnica u životnom ciklusu ovog jela, pojavljuju se instant nudle koje su sada dostupne celom svetu, a pripremaju se za svega nekoliko minuta.
Ramen postaje svetska hrana, svi je rado jedu a gotovo svaki grad na planeti ima barem jedan ramen restoran. U Japanu ih ima preko 24000, od kojih se 5000 nalazi samo u Tokiju!
MISO SUPA
Sigurno ste se zapitali u čemu je tajna najzdravije supe na svetu.
Miso supa se konzumira u Japanu celih 13 vekova. Veruje se da 75% Japanaca svaki dan pojede barem jednu porciju Miso supe.
Ova supa pravi se od bistrog ribljeg fonda sa dodatkom šitake pečuraka i nezaobilaznim začinom - miso pastom. Pored pomenutog, u supi se često nađu i sastojci poput tofu sira, algi, riblje ikre, fermentisanih mahuna soje ili naribane sušene tune.
Dokazano je da Miso supa ima ogromne benefite po ljudsko zdravlje. Studija iz 2020. godine dokazala je da Miso supa smanjuje krvni pritisak i popravlja raspoloženje.
Miso supa se služi u glaziranim keramičkim posudama, tekućina se pije direktno iz posude, a čvrsti sastojci se jedu štapićima.
Miso supa je bila privilegija bogatih, a danas je dostupna svima i rado se konzumira širom sveta.
TEMPURA
Da li je u pitanju način pripreme hrane ili jelo?
Tempura je jedno od autentičnih jela u Japanu, a stoji rame uz rame sa ostalim japanskim delicijama poput sušija kada je u pitanju svetska popularnost. Tempura podrazumeva komad ribe, morskih polodova ili povrća pržen u dubokoj masnoći. Svaki komad se pojedinačno oblaže testom, a zatim pažljivo spušta u vrelu masnoću. Veruje se da je ovo jedan od najboljih načina termičke obrade, jer omogućava da namirnica zadrži svoj prirodan ukus a opet bude toplotno tretirana. Testo, odnosno, "batter" u originalnom receptu sastoji se od brašna, jaja i vode. Voda treba da bude potpuno hladna kada se dodaje, a testo se kratko muti štapićima. Ideja je da namirnicu prekrije tek toliko da je zaštiti od direktne izloženosti masnoći a da joj drastično ne promeni ukus. Iz ovih razloga u testo se ne dodaju začini. Masnoća u kojoj se namirnice prže najčešće bude mešavina biljnih ulja, a posebnu ulogu igra ulje od susama koje čini da tempura bude savršeno hrskava.
Iako se u svetu praktikuje da namirnica bude obložena i prezlom (najčešće "Panko"), u Japanu ovo nije slučaj već je tempura jednostavna i eventualno se može poslužiti uz sos za umakanje.
Tempuru su u Japan doneli Portugalski moreplovci, izvedena je od latinske reči "Tempora" koja je označavala period kada su vernici katoličke crkve postili. Japanci su sa moreplovcima prihvatili i način pripreme, a zatim ga modifikovali do savršenog oblika koji je danas prepoznatljiv u celom svetu.